Особенности плавления и искусственного старения нового литейного сплава Al-Mg-Si-Mn, содержащего Li
DOI:
https://doi.org/10.15588/.v0i2.99601Ключові слова:
Al-Mg-Si литейные сплавы, ДСК, нано размерные частицыАнотація
Прочность литейных сплавов Al-Mg-Si-Mn-Li зависит от содержания Mg в твердом растворе и формирования наноразмерных выделений β- Mg2Si и δ- Al3Li фаз. Сплав с номинальным состав AlMg5Si2MnLi был исследован с помощью дифференциальной сканирующей калориметрии (ДСК), просвечивающей электронной микроскопии (ПЭМ) и локального микрорентгеноспектрального анализа (ЛРСА). ДСК измерения показали, что температура плавления эвтектики в сплаве AlMg5Si2MnLi равна595°C, что выше чем у коммерческого литейного сплава АК7. Измерения макро-и микротвердости показали, что твердость сплава в литом состоянии выше чему у АК7 и постепенно увеличивается в процессе искусственного старения. Исследования с помощью просвечивающего электронного микроскопа показали, что при старении три типа наноразмерных частиц формируются в матрице сплава. Два первых из них принадлежат к разным модификациям Mg2Si фазы. Появление третьей фазы, идентифицированной как δ- Al3Li, показывает возможность создания принципиально новых литейных Li-содержащих литейных сплавов, которые до сих пор не разработаны.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права Creative Commons
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.