АНАЛІТИЧНИЙ РОЗРАХУНОК ЯКІСНИХ ПОКАЗНИКІВ ЛИВАРНОГО ЖАРОМІЦНОГО НІКЕЛЕВОГО СПЛАВА ЖС3ДК-ВІ
DOI:
https://doi.org/10.15588/1607-6885-2023-2-8Ключові слова:
жароміцний нікелевий сплав, розрахунково-аналітичні методики, структурна і фазова стабільність, температурні параметри, межа міцності, тривала міцність.Анотація
Мета дослідження. Проведення аналітичних розрахунків найважливіших параметрів, що визначають структурну і фазову стабільність та працездатність ливарного жароміцного нікелевого сплаву ЖС3ДК-ВІ, з використанням відомих розрахунково-аналітичних методик, для оцінки його загальної придатності для широкого застосування модифікування різними комплексами.
Методи дослідження. Відповідно до розрахункових методик PHACOMP і New PHACOMP за хімічним складом γ- твердих розчинів розраховували параметри структурної стабільності: сумарну кількість електрон-них вакансій у γ- твердому розчині та сумарну кількість валентних електронів у γ- твердому розчині dγ, з урахування значень параметра схильності сплаву до утворення топологічно щільно упакованих (ТЩУ) фаз. ΔЕ- методом оцінювали збалансованість хімічного складу сплаву за величиною параметра дисбалансу його си-стеми легування, з використанням комп’ютерного моделювання термодинамічних процесів методом CALPHAD в програмі (JMatPro). Відповідно до розробленої в НУ «Запорізька політехніка» комплексної розрахунково-аналітичної методики (КРАМ) визначали температурні параметри, значення границі короткочасної міцності та тривалої міцності при різних температурах для сплаву ЖДС3ДК-ВІ на різних рівнях легування за регресій-ними математичними моделями, отриманими на основі математичної обробки відомих експериментальних даних.
Наукова новизна. Проведено комплекс розрахунково-аналітичних досліджень та визначено найважливіші параметри, що характеризують структурну і фазову стабільність та працездатність ливарного жароміцно-го нікелевого сплаву ЖС3ДК-ВІ.
За значеннями параметрів дисбалансу системи легування ΔE та сумарної кількість валентних електронів в сплаві dС, сплав ЖС3ДК-ВІ є досить збалансованим поблизу середнього рівня вмісту елементів.
Встановлено, що у всьому діапазоні легування Cr, W та Mo значення параметрів ПТЩУ, и dγ несут-тєво монотонно знижуються, що свідчить про високий рівень структурної стабільності сплаву ЖДС3ДК-ВІ.
Отримані розрахункові дані свідчать про те, що сплав ЖС3ДК-ВІ явно не є розрахованим на роботу при температурах, що наближуються до 1000 ºС на протязі 1000 годин.
Практична цінність. Отримані результати свідчать про достатню стабільність сплаву ЖС3ДК-ВІ та його загальну придатність для широкого застосування модифікування різними комплексами для покращення рівня фізико-механічних та експлуатаційних властивостей.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права Creative Commons
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.