МАТЕМАТИЧНЕ МОДЕЛЮВАННЯ КОРОЗІЙНОЇ ПОВЕДІНКИ СТАЛЕЙ АУСТЕНІТНОГО КЛАСУ В ХЛОРИДОВМІСНИХ СЕРЕДОВИЩАХ ПРИ РОБОТІ ПЛАСТИНЧАСТИХ ТЕПЛООБМІННИК
DOI:
https://doi.org/10.15588/1607-6885-2023-1-7Ключові слова:
пластинчасті теплообмінники, оборотні води, пітінгова корозія, структура, нейронні мережі.Анотація
Мета роботи. Полягає у розробці математичних моделей, які описують залежності критичних температур пітінгування сталей AISI 304, 08Х18Н10, AISI 321, 12Х18Н10Т у модельних оборотних водах з pH 4…8 та концентрацією хлоридів від 350 до 600 мг/л.
Методи дослідження. Розроблені математичні моделі ґрунтуються на лінійних квадратичних регресіях і нейронній мережі прямого поширення сигналу для скороченого набору ознак.
Отримані результати. Встановлено, що критичні температури пітінгування досліджуваних аустенітних хромонікелевих сталей зростають при збільшенні pH оборотної води, кількості оксидів розміром до 3,95 мкм, середньої відстані між нітридами титану, вмісту Cr та зменшенні концентрації хлоридів у обо-ротних водах, середньої відстані між оксидами, середнього діаметра зерна аустеніту.
Наукова новизна. На підставі встановлених залежностей між критичними температурами пітінгування корозійнотривких сталей AISI 304, 08Х18Н10, AISI 321, 12Х18Н10Т їх хімічним складом у межах стандарту та структурною гетерогенністю розроблено механізми їх впливу на пітінготривкість цих конструкційних матеріалів в оборотних хлоридовмісних водах. Встановлено, що метастабільні пітінги утворюються в твердому розчині аустеніту сталей в околі оксидів розміром 1,98…3,95 мкм і репасивуються не досягнувши критичних розмірів близько 5 мкм, що сприяє зростанню їх пітінготривкості в оборотних хлоридовмісних середовищах.
Практична цінність. Розроблені математичні моделі запропоновано застосовувати для вибору оптимальних плавок аустенітних хромонікелевих сталей для виробництва теплообмінників та прогнозування їхньої пітінготривкості в процесі їх експлуатації в оборотних водах. Виявлено процеси, що сприяють перфорації теплопередаючих елементів теплообмінників при їх експлуатації.
##submission.downloads##
Опубліковано
Версії
- 2023-04-25 (2)
- 2023-04-20 (1)
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права Creative Commons
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.