ПРО ЗАРОДЖЕННЯ α- МАРТЕНСИТУ В СТАЛЯХ І СПЛАВАХ ЗАЛІЗА
DOI:
https://doi.org/10.15588/1607-6885-2023-1-1Ключові слова:
інварні сплави, суперпарамагнетизм, магнітні (концентраційні) неоднорідності, γ→α-перетворення, магнітні переходи першого і другого роду, сильні імпульсні магнітні поля, дислокаційні і магнітні зародки мартенситу.Анотація
Мета роботи. Дослідити можливість зародження мартенситу на магнітних (концентраційних) неодно-рідностях аустеніту хромонікелевих сталей.
Методи дослідження. Узагальнення експериментальних і теоретичних досліджень впливу сильних магнітних полів на мартенситне перетворення в сталях і сплавах заліза з врахуванням магнітного стану аустеніту.
Отримані результати. Аналіз магнітного стану аустеніту і аномально великий вплив сильного магнітного поля на зміщення мартенситної точки в сталі 40Х2Н20 свідчить про те, що перетворення аустеніту в мартенсит в ній є «магнітним фазовим переходом першого роду», як і в деяких інших сталях і сплавах на залізонікелевій основі.
Наукова новизна. Пояснено деякі особливості мартенситного перетворення в сталях і сплавах заліза. Передбачається, що мартенсит при «магнітному γ→α- переході» зароджується на магнітних неоднорідностях з розорієнтованою магнітною структурою типу «спінове скло». Вимушена магнітострикція при парапроцесі і спонтанна магнітострикція нижче точки Кюрі приводять до виникнення колінеарного феромагнетизму зі зміною координаційного числа з 12 до 8. Сильний всебічний тиск веде до виникнення колінеарного антиферомагнетизму і стабілізації γ- фази. В парамагнітному аустеніті зародження α-мартенситу відбувається на дислокаційних зародках, розміри яких мають такий же порядок величини (по об’єму), як і магнітні неоднорідності в системі Fe-Ni.
Практична цінність. Отримані в роботі результати розширюють уявлення про мартенситне перетворення в сталях і дають підстави для пояснення деяких особливостей при їх термічній обробці.
##submission.downloads##
Опубліковано
Версії
- 2023-04-24 (2)
- 2023-04-20 (1)
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права Creative Commons
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.