ДОСЛІДЖЕННЯ ВПЛИВУ СПІВВІДНОШЕННЯ ВМІСТУ Si/Mn НА ДЕНДРИТНУ СТРУКТУРУ СТАЛЕЙ ДЛЯ ЗАЛІЗНИЧНИХ ОСЕЙ
DOI:
https://doi.org/10.15588/1607-6885-2022-1-1Ключові слова:
вуглецеві сталі, залізничні осі, дендритна структура, хімічна неоднорідність, деформаційна пророблюваність.Анотація
Мета роботи. Дослідження впливу різної загальної концентрації та співвідношення вмісту Si і Mn на дендритну структуру і лікваційну неоднорідність литої вуглецевої сталі, та її трансформацію після гарячої пластичної деформації.
Методи дослідження. Для визначення впливу вмісту Si і Mn були виготовлені дослідні зливки зі змінюваним хімічним складом в межах марочного для трьох марок сталі, які використовуються для виготовлення залізничних осей – марка ОС за ДСТУ 31334, F за AAR M 101 і EA1N за EN 13261. Для визначення дендритної структури використовувався мікроструктурний аналіз після травлення у пікраті натрію.
Отримані результати. Виконано порівняльний аналіз мікроструктури дослідних плавок сталей зі змінюваним хімічним складом. Встановлено співвідношення вмісту в сталі Si і Mn в литому стані. Показано істотний вплив загальної розкисненості в сталі на формування неоднорідності мікротвердості за перерізом зливка вуглецевої сталі і мікронеоднорідність структури окремих ділянок. Було виявлено, що після деформації найбільш пророблюваними виявилися центральні зони (особливо в сталі з хімічним складом в межах марки EA1N, яка характеризується підвищеним вмістом Mn).
Наукова новизна. Вивчення впливу коливань вмісту базових елементів вуглецевої сталі призводить для розвитку уявлень про формування дендритної структури і лікваційної неоднорідності в сталях для залізничних осей.
Практична цінність. Знання принципів утворення ліквації необхідне для визначення подальших режимів деформаційної і термічної обробки не тільки безперервно литих заготовок або зливків, а й кінцевої продукції.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права Creative Commons
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.