Спрямована кристалізація та 3D структура трифазної чотирикомпонентної евтектики в системі B4C-NbB2-SiC

Автор(и)

  • В.І. Мазур Національний технічний університет України «КПІ ім. Ігоря Сікорського», м. Київ, Ukraine
  • Ю.І. Богомол Національний технічний університет України «КПІ ім. Ігоря Сікорського», м. Київ, Ukraine
  • Н.І. Упатов Національний технічний університет України «КПІ ім. Ігоря Сікорського», м. Київ, Ukraine

DOI:

https://doi.org/10.15588/1607-6885-2021-2-1

Ключові слова:

стереоморфологія, мікроскопічна кінетика, кристалізація трифазної евтектики, система B4C-NbB2-SiC.

Анотація

Мета роботи. Дослідити закономірності кристалізації та стерео морфології трифазної евтектики в системі B4C-NbB2-SiC.

Методи дослідження. SEM (SE, BSE), РСМА (EDS, WDS), XRD.

Отримані результати. На основі результатів дослідження мікрошліфів та продуктів селективного видалення фазових складових побудовано 3D- модель (B4C+NbB2+SiC) евтектичної колонії та на її основі запропоновано мікроскопічний механізм її кристалізації. Показана безперервність евтектичних фазових дендритів від зародження до кінця росту і неадекватність уявлень про евтектику як механічну суміш дрібних кристалів евтектичних фаз.

Наукова новизна. Вперше досліджено чарункові складові евтектичної колонії. Вперше побудовано 3D- модель трифазного чотирикомпонентного (B4C+NbB2+SіC) евтектичного чарунку евтектичної колонії. Вперше виявлена можливість комбінаційної мікроскопічної кинетики кристалізації трифазної евтектики, що включає як парну, кооперативну мікроскопічну кінетику (SiC+NbB2), так і кінетику автономного росту третьої евтектичної фази B4C.

Постановка завдань. На основі детально опрацьованої феноменологічної теорії двофазної евтектичної кристалізації дослідити особливості стереоморфології та мкроскопічної кінетики кристалізації трифазної евтектики в системі B4C-NbB2-SiC.

Практична цінність. Виявлення закономірностей структуроутворення та мікро- і макроструктури трифазної евтектики, що сформувалася в перебігу спрямованої кристалізації, відкриває технологічні перспективи цілеспрямованого керування структурою та властивостями сплаву евтектичного типу за рахунок доцільної зміни мікро- і макроморфологічних складових, в тому числі і методом модифікування.

##submission.downloads##

Опубліковано

2021-09-14 — Оновлено 2021-10-05

Версії

Номер

Розділ

Структуроутворення. Опір руйнуванню та фізико-механічні властивості