ВТОРИННІ КАРБІДИ В БАГАТОКОМПОНЕНТНІЙ СИСТЕМІ Ni-13,5Cr-5Co-3,4Al-4,8Ti-7,3W-0,8Mo-0,015B-0,12C
DOI:
https://doi.org/10.15588/1607-6885-2021-1-1Ключові слова:
ливарні жароміцні нікелеві сплави1, система легування2, метод CALPHAD3, структура4, склад карбідів5Анотація
Мета роботи. Вивчити специфіку розподілу легувальних елементів у вторинних карбідах вбагатокомпонентній системі Ni-13,5Cr-5Co-3,4Al-4,8Ti-7,3W-0,8Mo-0,015B-0,12C за допомогоюрозрахункового методу прогнозування CALPHAD.
Методи досліджень. Для пошуку закономірностей та розрахунку закономірностей розподілу легувальнихелементів в сплаві, було обрано новітній метод CALPHAD, та проведено моделювання термодинамічнихпроцесів кристалізації фаз.
Отримані результати. результати термодинамічних розрахунків хімічного складу карбідів наведені ввигляді математичних залежностей. Отримано рівняння впливу легувальних елементів на температурирозчинення (виділення) вторинних карбідів. Показано, що отримані залежності тісно корелюють зтермодинамічними процесами, що відбуваються в системі.
Наукова новизна. Показано, що при підвищенні сумарної концентрації карбідоутворюючих елементів,ускладняється і хімічний склад карбідів типу М23С6. Вміст молібдену більше 2 % призводить до утворенняТЩП фази типу – Р, а зі збільшенням його концентрації спостерігається перетворення карбіду МС в карбідтипу М6С. При концентрації вольфраму в складі сплаву більше 10 % помітно підвищується ймовірністьвиділення в структурі ТЩП фаз типу σ- і μ-, що чинить негативний вплив на механічні властивості іжароміцність.
Практична цінність. На основі комплексного підходу для багатокомпонентних ЖНС отримані новірегресійні моделі, що дозволяють адекватно прогнозувати хімічний склад вторинних карбідів за хімічнимскладом сплаву, це дозволило реалізувати рішення задачі розрахункового прогнозування складу карбідів захімічним складом сплаву.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права Creative Commons
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.