Вплив вмісту алюмінію на мікроструктуру і фазовий склад сплавів Ti-Si-Al евтектичного типу
DOI:
https://doi.org/10.15588/1607-6885-2019-1-5Ключові слова:
Евтектика1, мікроструктура2, система Ti - Si –Al3, фазовий склад4Анотація
Мета роботи. Вивчення мікроструктури, фазового складу та параметрів кристалічної решітки фазових складових композиційних сплавів системи Ti-Si-Al, які вміщують такі (наступні) фази: α- Ті, Ti5Si3, TiAl та Ti3Al.
Методи дослідження. Растрова електронна мікроскопія, рентгенофазовий аналіз.
Отримані результати. В експериментальних сплавах зафіксовано утворення двох двофазних (α-Ti + Ti5Si3 та Ti2,9Al2,1 + Ti5Si3) евтектик і однієї трифазної (α-Ti + γ + Ti5(Si, Al)3). Визначено параметри кристалічних решіток і співвідношення часток фазових складових. Збільшення вмісту алюмінію в експериментальних сплавах призводить до зменшення об’єму елементарної комірки для α-Ti та α2-Ti3Al в результаті зменшення параметрів кристалічної решітки, і до збільшення для силіциду Ti5Si3.
Наукова новизна. Вперше встановлена можливість утворення альтернативних двофазних евтектик α- Ti + Ti5(Si,Al)3 та Ti2,9Al2,1 + Ti5Si3. Визначено вплив вмісту алюмінію на закономірність зміни параметрів кристалічних решіток фазових складових експериментальних сплавів. Зі збільшенням вмісту алюмінію в заевтектичних сплавах характерно збільшення долі первинного силіциду титану Ti5(Si,Al)3 і появі інтерметалідів Ti 3Al та Ti Al. Збільшення вмісту алюмінію призводить до значного зменшення параметрів а, b, c та об’єму кристалічної комірки фаз α- Ti3Al та α- Ti і до збільшення цих параметрів фази Ti5(Si, Al)3.
Практична цінність. Визначено послідовність фазових реакцій у процесі структуроутворення сплавів. Виявлення евтектико-евтектоїдного процесу уможливлює керування подрібненням структурних складових з метою підвищення тріщиностійкості сплавів в перебігу проектування технології для заданого сплаву.
##submission.downloads##
Номер
Розділ
Ліцензія
Положення про авторські права Creative Commons
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи.